Paralely mezi Leopardí ženou and Hledá se Nemo

 

Leopardí žena (Bringing  Up Baby) je romantická komedie z roku 1938, s Katherine Hepburn a Carym Grantem v hlavních rolích, považovaná za jednu z nejlepších crazy komedií vůbec. Figuruje v ní leopard.

Hledá se Nemo (Finding Nemo) je animovaná pohádka o rybách, která vznikla v roce 2003. Těší se velké oblibě díky jejímu zobrazení rodinných hodnot, přátelství a tak podobně, všichni jsme ji viděli, všichni ji známe.

Otázkou je, co mají tyto dva filmy společného. ke svému překvapení jsem zjistila, že docela dost. Pojďme si to rozebrat.

V Leopardí ženě se David, zasnoubený, spořádaný, vzdělaný muž, náhodně seznamuje s excentrickou mladou ženou, Susan. Po krátké, patáliemi naplněné známosti mu Susan zavolá, že má leoparda. Začínají další patálie, tentokrát s leopardem. David během nich navíc ztratí velmi cennou dinosauří kost, která mu dosud scházela k dokončení kostry v muzeu. Odnese mu ji Susanin pes George. Během hledání kosti, leoparda a cesty ven z celé situace, se David do Susan pomalu zamilovává.

V Hledá se Nemo se ovdovělý otec Marlin vydává hledat svého syna Nema. cestou naráží na Dory, zapomnětlivou, ale srdečnou rybku, která se k němu připojí. Mezi oběma se cesrou do Sydney vyvíjí hluboké přátelství.

Takže v obou příbězích se vyvíjí vztah, v prvním romantický, jak to diktuje žánr, v druhém přátelství, aby to bylo srozumitelnější pro mladší diváky a hlavně komunikovalo určitou  agendu – jen proto, že jste jiní nebo je s vámi něco “špatně”, neznamená to, že umřete sami. Se Susan je v podstatě také něco špatně – je moc energická, je moc volnomyšlenkářská, dnešní průmysl by ji mohl zařadit do TV archetypu manic pixie dream girl, přestože ten je často používán v pejorativním slova smyslu.

Takže máme první paralelu: 

David ———Marlin

Susan ——— Dory

V tom případě dinosauří kost by byla Nemo, ale to bych nenazvala paralelou, už jenom vzhledem k tomu, že bez ohledu na to, jak drahá a vzácná ta kost je, její ztráta rozhodně není tak závažná, jako ztráta dítěte.Druhá varianta je, že Nemo je alternativa k milionu dolarů, který se v Leopardí ženě snaží David získat pro svoje muzeum od Susaniny tety. Nebo pan Peabody, se kterým se David snaží setkat a nestále je rozptylován Susan. Pořád je to ovšem takové přitažené za vlasy.

Nicméně leopard Baby by mohl být v Nemovi zastoupen medúzkou Squishym. Obě slečny mají evidentně nos na nebezpečné mazlíčky. Navíc se k Babymu v průběhu filmu přidává další leopard, nebezpečný, cirkusový, proti kterému je Baby  skutečně jako Squishy proti hromadě medúz, skrz kterou pak Marlin a Dory závodí (s trochu drastickými následky).

Syžety jsou si podobné jen pokud přimhouříme oči, ale podobnost ústředních párů se drží skrz celý film. David/Marlin má určitý cíl, Susan/Dory mu s nejlepšími úmysly a omylem komplikuje postup a život. David/Marlin je poněkud upjatý a místy až nepříjemně uvědomnělý, Susan/Dory je optimistická, energická, pořád dobře naladěná a působí, jako by potřebovala odbornou pomoc.

V počátku jejich známosti je tu ten aspekt pronásledování. Marlin “pronásleduje” Dory, protože si myslí, že ho vede po stopě člunu, zatímco ona už na jejich konverzaci zapomněla. David Susan nepronásleduje, pouze na ni opakovaně naráží a ona to označí za pronásledování, stejně jako Dory. (K Susan jsem chtěla uvést jinou scénu, ale nepodařilo se mi ji najít, meh.)

A pak přijde ta scéna, při které jsem vylezla na strop.

Scénu v Nemovi, kterou mám na mysli, začíná na 41. minutě filmu. Nepodařilo se mi najít žádný klip, takže jsem byla nucená vytvořit kostrbatý screenshotový gif.

1kdtw8

V Leopardí ženě je takřka identická scéna, kdy David posílá Susan domů, během jejich honu na uniklého Babyho.

output_Qsw1BB.gif

Na závěr je tu ještě jedna scéna, která se v lehce odlišných podobách vyskytuje v obou filmech. Susan/Dory začne předstírat a přinutí Davida/Nemo, aby se toho také účastnil. Na mysli mám Dory, jak mluví velrybštinou v Nemovi a Susan vytvářející si novou identitu v Leopardí ženě. V obou případech jsou protagonisti v bryndě a ženy přebírají iniciativu a popouštějí uzdu své kreativitě. Dory umí velrybsky a Susan je skvělá herečka.

Takže si to shrneme:

David———Marlin

Susan———Dory

David “pronásleduje Susan.———Marlin “pronásleduje” Dory.

Společné hledání leoparda.——-Společné hledání Nema.

“Rozchod”———— “Rozchod”

Swingin´Door Susie—– Velrybština

Nevím, jestli někdo v tvůrčím týmu Nema  viděl Leopardí ženu a řekl si, hej, to natočíme, ale s rybama, nicméně mě ta podobnost naprosto fascinuje – komedie z třicátého osmého a animák. Rozhodně dopuručuju Leopardí ženu ke zhlédnutí, dabing není špatný, ale originál je samozřejmě lepší. I jeho anglický název – Bringing Up Baby – je lepší, poněvadž dvojsmysl.

Pravděpodobně budete chtít leoparda.

 

Advertisements

One thought on “Paralely mezi Leopardí ženou and Hledá se Nemo

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s